Karz-ı Hasen

Herhangi bir fazlalık olmadan aynı miktarda geri almak üzere borç vermektir. Kuran-ı Kerim’de övülmüştür. “Kim Allah’a karz-ı hasen verirse Allah da bunu kat kat fazlasıyla öder” (Bakara, 245). Güzel borç, faizsiz borç da denmektedir.

Evet. Karz-ı Hasende size ne kadar borç verirsek aynı tutarda geri ödüyorsunuz.

Hayır. Aylık taksitlerle ödeyebilirsiniz. Örneğin 3.600 TL aldınız, 12 ay taksitle aylık 300 TL ödemeniz gerekiyor.

Hayır. Verdiğimiz karz-ı hasenden herhangi bir fazlalık almıyoruz. Yani komisyon veya hizmet bedeli gibi bir fazlalık yok.

Biz insanlara güveniyoruz ve ihtiyaç duydukları sermayeyi verdiğimizde bunu durumlarını düzeltmek, gelir elde etmek için kullanacaklarına inanıyoruz. Amacımız Allah’ın rızasını bu yolla kazanmak.

İş planınıza, projenize göre değişmekle birlikte daha fazla kişinin de istifade etmesi için şu an 5.000 TL’yi üst sınır olarak belirledik.

Şu an için maksimum 12 ay. Ancak yapılacak işe göre bu sürede esneklik sağlama imkânımız var.

Fiziki bir teminat istemiyoruz. Bizim için önemli olan sosyal teminat. Çevrenizde güvenilir, iyi ve çalışkan bir insan olarak bilinmeniz bizim için yeterli. Bu durumunuza şahitlik eden bir kefilinizin olmasını tercih ediyoruz.

Eğitim durumu konusunda bir standardımız yok. İlkokul ya da üniversite mezunu olmanız farketmez. Bizim için önemli olan karz-ı haseni aldığınızda bunu gelir getirici faaliyetlerde kullanmanız ve ailenizin gelirinin artmasını sağlamanız.